Styl eklektyczny

Jak urządzić wnętrza w stylu eklektycznym?

Pomieszczenia urządzone w stylu eklektycznym powinny być funkcjonalne i przytulne, tak aby sprzyjać wypoczynkowi i zapewniać komfort na co dzień. Połączenie różnych stylów powinno być przemyślane, by wnętrza estetycznie się prezentowały.

Kolory, meble, dodatki w projektowaniu wnętrz eklektycznych

Warto zaznaczyć, że styl eklektyczny nie ma określonych ram, norm ani granic. Można w nim łączyć dosłownie wszystko według własnych upodobań. Nie ma tu charakterystycznych wyznaczników, czy dominujących kolorów. Styl w pełni pozwala na uwolnienie kreatywności, pomysłowości i odwagi w łączeniu barw, wzorów, tekstur i materiałów.

Projektowanie wnętrz w tym stylu łączy się z wykorzystaniem wielu różnych materiałów. Mile widziane jest zarówno drewno, jak i kamień czy szkło.

Do pokrycia ścian wybierz tynk dekoracyjny, uzupełnij go kamieniem naturalnym lub prawdziwą cegłą. W salonie dobrze będzie prezentować się sofa z mnóstwem poduch i grubym kocem, ale także minimalistyczna kanapa. Do ozdobienia wnętrza możesz użyć zarówno naturalnych, bawełnianych tkanin, jak i błyszczących tekstyliów czy aksamitów.

Jak sprawić, żeby wnętrze mieszkania miało w sobie coś wyjątkowego?

Przy urządzaniu pomieszczeń w stylu eklektycznym warto pamiętać o tym, żeby nie przekombinować. Połączenia mebli czy dodatków z różniących się od siebie stylów powinno być przemyślane, dzięki czemu całość będzie tworzyła spójny projekt.

Dobrym pomysłem jest obranie punktu wspólnego. Może nim być kolor lub też motyw przewodni. Objęcie takiej strategii sprawi, że podczas urządzania wnętrza fantazja nie poniesie Cię zbyt mocno.

Styl eklektyczny ma to do siebie, że daje duże możliwości wprowadzania zmian. Dzięki temu dobierając zróżnicowane dodatki można w prosty sposób wprowadzić zupełnie odmienny klimat.